تفاوت اینترنت و اینترانت

تفاوت اینترنت و اینترانت چیست؟

مقدمه

امروزه شرکت ها از روش های مختلفی برای برقراری ارتباط با سایر جاها و امور داخلی خود بهره می برند که این روش ها را شاید بتوان تا حدودی در قالب اینترنت و اینترنت دسته بندی کرد و به سمع و نظر شما عزیزان رسانید.

این شیوه های ارتباطی کمک می کنند تا تجارت شرکت ها به نحو بهتری شکل بگیرد، برای همین ضرورت دارد که در زمینه تفاوت اینترنت و اینترانت بسیار بیشتر از گذشته بدانید تا این دو را با یک دیگر اشتباه نگیرید.

برای اینکه بهتر بتوانیم مفهوم و تفاوت اینترنت و اینترانت را برای شما خوانندگان مشخص نماییم ضرورت دارد تا این تفاوت ها را به صورت تک به تک نام برده و توضیحاتی را پیرامون آنها ارائه دهیم تا بهتر مطالب را درک کنید.

برای آگاهی از خدمات پهنای باند اختصاصی شرکت اپکس حتما روی لینک بزنید.

تفاوت اینترنت و اینترانت

تعریف اینترنت:

برای این که بهتر به تفاوت اینترنت و اینترانت بتوانید پی ببرید ضرورت دارد که ابتدا دست به تعریف اینترنت بزنیم، اینترنت ارتباط تنگاتنگی با مفاهیمی مثل شبکه و انتقال داده دارد و به به طور کل شبکه ای متشکل از کامپیوترهای فراوان در نقاط مختلف می باشد که از طریق بی سیم و کابل اطلاعات را به یک دیگر در سریع ترین زمان منتقل می نمایند.

امروزه این شبکه به حدی گسترش پیدا کرده است که آن را بر روی انواع دستگاه موبایل، تبلت و غیره هم به صورت بی سیم می توان مورد استفاده قرار داد، این گستردگی باعث شده تا بسیاری از تجارت ها بر اساس اینترنت شکل بگیرد، در حقیقت پایه اصلی تجارت الکترونیک اینترنت است.

تعریف اینترانت:

تعریف اینترانت عبارت است از شبکه ای که نسبت به اینترنت بسیار محدودتر می باشد و داخلی حساب می شود، در این روش ارتباطی بسیاری از سایت های جهانی دیگر در دسترس نیستند و شرکت ها در امور داخلی خود این روش را به کار می گیرند.

در حقیقت اینترانت یک نوع شبکه محلی و کوچک محسوب می شود که داده ها بر اساس سلیقه به وجود آورنده شبکه بر روی آن قرار داده می شود، این شیوه ارتباطی برای امور داخلی شرکت ها یا دانشگاه ها مناسب است که ضرورت ندارد از یک حدی بیشتر به شبکه دسترسی داشته باشند.

تفاوت اینترنت و اینترانت:

اینترنت و اینترانت دو مفهوم متفاوت در حوزه شبکه‌ های کامپیوتری هستند. در زیر تعدادی تفاوت اینترنت و اینترانت را نام برده و مختصری جهت آشنایی شما خواننده عزیز توضیحاتی ارائه می نماییم.

محدوده عملکرد:

یک تفاوت اینترنت و اینترانت به محدوده عملکردشان بر می گردد، اینترنت یک شبکه عمومی و بزرگ است که ارتباط بین میلیاردها دستگاه را در سراسر جهان برقرار می‌ کند. از طرفی، اینترانت یک شبکه خصوصی است که فقط درون یک سازمان یا یک شرکت استفاده می ‌شود تا ارتباطات را شکل بدهد.

دسترسی:

دیگر تفاوت تفاوت اینترنت و اینترانت این است که اینترنت به شبکه‌ های دیگر روی زمین متصل است و در اختیار همه مردم قرار دارد. از طرفی، اینترانت تنها به افراد و دستگاه‌ های داخل شرکت یا سازمان دسترسی دارد و بیش از آن دسترسی به جایی ندارد.

امنیت:

سطح امنیت دیگر تفاوت اینترنت و اینترانت می باشد، به دلیل وجود میلیاردها کامپیوتر روی اینترنت، امنیت بسیار حائز اهمیت است و نیاز به توجه ویژه دارد. اما در اینترانت که به شبکه داخلی یک سازمان محدود است، کنترل بر آن راحت تر بوده و امنیت نسبتاً بهتری برقرار است.

پهنای باند:

دیگر تفاوت اینترنت و اینترانت به پهنای باند بر می گردد، به دلیل حجم زیاد ترافیک در اینترنت، پهنای باند اینترنت بیشتر از اینترانت می‌باشد و ممکن است برخی اوقات تحت تأثیر شلوغی قرار بگیرد، اما اینترانت این مشکل را ندارد و ارتباطات سریع تر اتفاق می افتد.

هزینه:

دیگر تفاوت اینترنت و اینترانت این است که برای اتصال به اینترنت، باید یک طرح اشتراک اینترنت تهیه و هزینه این اشتراک را پرداخت نمایید. در حالی که در اکثر موارد، اتصال به اینترانت درون سازمان یا شرکت، هزینه ندارد و بر عهده سازمان است.

فرصت‌های کسب و کار:

از جمله تفاوت اینترنت و اینترانت این است که اینترنت برای کسب و کارها فرصت‌های بیشتری را فراهم می‌ کند تا به اهداف خود دست بیابند زیرا گستردگی بیشتری دارد مانند بازاریابی آنلاین، فروش محصولات و خدمات و غیره. از طرف دیگر اینترانت بیشتر برای اشتراک گذاری اطلاعات داخل سازمان مورد استفاده قرار می ‌گیرد و این سطح از دسترسی را ندارد.

 

تفاوت اینترنت و اینترانت

توصیه می کنم حتما به مقاله ی آموزش اتصال به اینترنت جهانی سر بزنید.

طول شبکه:

از دیگر تفاوت اینترنت و اینترانت می توان به طول شبکه اشاره داشت، اینترنت شبکه ای به صورت جهانی است و به طول و عرض جغرافیایی بزرگی را در برمی‌ گیرد. اما از طرفی، اینترانت معمولاً درون یک سازمان یا یک شرکت واقع شده است و دارای انتشار محدودتری می باشد که همین موجب می شود در سطح کلان و دور دست قابل دسترسی افراد نباشد.

ابزارها و خدمات:

دیگر تفاوت اینترنت و اینترانت این است که اینترنت ابزارها و خدمات متنوعی مانند مرورگرهای وب، ایمیل، شبکه‌ های اجتماعی، فروشگاه های آنلاین و غیره را به کاربران ارائه می ‌دهد که در امور تجارتشان بسیار مفید واقع می شود. اما از طرفی، اینترانت معمولاً بر اساس نیازهای سازمانی خاص ساخته شده و می ‌تواند بر اساس نیازهای آن سازمان تنظیم شود و امکان این فراهم نیست که اطلاعات را با خارج از سازمان تا مجوز صادر نشود به اشتراک گذاشت.

دستیابی به منابع:

دستیابی به منابع مختلف از جمله تفاوت اینترنت و اینترانت است که به دلیل طیف وسیعی از منابع آنلاین، اینترنت به کاربران اجازه می ‌دهد تا به اطلاعات، فایل‌ ها، منابع آموزشی و سایر سرویس‌ ها دسترسی پیدا کنند. ولی اینترانت معمولاً تنها منابع داخل سازمانی را در دسترس قرار می‌ دهد و نمی توان روی آن از یک حد بیشتر حساب کرد.

پیگیری:

در اینترنت، عموماً مانیتورینگ و پیگیری فعالیت‌ های کاربران بسیار محدود است و آزادی بیشتری در دسترسی و کار کردن با شبکه دارند. اما در اینترانت می‌ توان به راحتی فعالیت‌ ها و استفاده‌ ها را به نحو احسن پیگیری کرد، اگر مشکلی توسط کسی پیش بیاید از روی شناسه کاربری به راحتی شناسایی و مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

نوع ترافیک:

در اینترنت، ترافیک گوناگونی از جمله وب، ایمیل، مدارک ویدیویی، بازی‌ های آنلاین و غیره وجود دارد، در حالی که ترافیک درون سازمان یا همان اینترانت به شدت از داخل محدود است و امکانش نیست که هر جور که کاربر دوست دارد از آن بهره ببرد و استفاده کند.

 

تفاوت اینترنت و اینترانت

مالکیت و مدیریت:

از جمله تفاوت اینترنت و اینترانت می توان به مالکیت منابع اشاره کرد، اینترنت شبکه عمومی است و مالکیت و مدیریت آن توسط چندین شرکت و سازمان صاحبان آنتن در نقاط مختلف می باشد در حقیقت کسی صاحب شبکه نیست، در حالی که اینترانت معمولاً در مالکیت و مدیریت یک سازمان یا شرکت است و می تواند هر جور که دوست دارد از آن بهره ببرد.

در نهایت برای تکمیل بحث تفاوت اینترنت و اینترانت توصیه می کنم حتما روی لینک بزنید.

در انتها

به طور کل دانستن در مورد تفاوت اینترنت و اینترانت کمک می کند تا شما بسیار بهتر بتوانید درک کنید که هر کدام از اینها چه کارایی ای دارند و در کجا باید به کار گرفته شوند تا آنها را با یک دیگر اشتباه نگیرید و موارد استفاده شان را بدانید.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت اپکس ایران با سال ها تجربه در زمینه خدمات اینترنت و اینترانت آمادگی دارد تا آنها را برای شما شرکت ها برای امور تجاری و ارتباطی راه اندازی کند، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرکت اپکس ایران

دوربین مداربسته
اینترنت وایرلس اختصاصی
اینترنت تی دی ال تی ای
سرویس و نگهداری دوربین مداربسته
پشتیبانی شبکه
سیستم های حفاظتی

همکاری با ما

ما در اپکس ایران، در جستجوی همیشگی بهترین‌ها هستیم. بهترین‌ها کسانی هستند که به استعدادها و شایستگی‌های خود واقفند و پیوسته سه ضلع دانش، مهارت و شایستگی‌های خود را توسعه میدهند.
ما بر این باوریم که هر فرد مستعد و شایسته‌ای در بازار کار میهن عزیزمان، جزئی از مجموعه ماست که ما مشترکاً در جستجوی هم هستیم و با حضور و همکاری ایشان بالنده تر و موفقتر از قبل خواهیم بود.جهت معرفی خود به بخش ارتباط با ما مراجعه نمایید.

تماس با ما

تلفن : 56220026-021

دفتر شهرک صنعتی شمس آباد : جنب ورودی شهرک صنعتی شمس آباد، لاین کندرو، مجتمع امام رضا (ع)

شرکت اپکس ایران

دوربین مداربسته
اینترنت وایرلس اختصاصی
اینترنت تی دی ال تی ای
سرویس و نگهداری دوربین مداربسته
پشتیبانی شبکه
سیستم های حفاظتی

تماس با ما

تلفن : 56220026-021

دفتر شهرک صنعتی شمس آباد : جنب ورودی شهرک صنعتی شمس آباد، لاین کندرو، مجتمع امام رضا (ع)

همکاری با ما

ما در اپکس ایران، در جستجوی همیشگی بهترین‌ها هستیم. بهترین‌ها کسانی هستند که به استعدادها و شایستگی‌های خود واقفند و پیوسته سه ضلع دانش، مهارت و شایستگی‌های خود را توسعه میدهند.
ما بر این باوریم که هر فرد مستعد و شایسته‌ای در بازار کار میهن عزیزمان، جزئی از مجموعه ماست که ما مشترکاً در جستجوی هم هستیم و با حضور و همکاری ایشان بالنده تر و موفقتر از قبل خواهیم بود.جهت معرفی خود به بخش ارتباط با ما مراجعه نمایید.