راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی

منظور از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی چیست؟

امنیت یکی از اقداماتی است که تمامی سیستم های خصوصی و عمومی سالانه هزینه های زیادی برای به وجود آمدنش انجام می دهند. هر چه اقدامات بهتر باشد و راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی مدون تر باشد این اقدامات به نتیجه بهتری می رسد.

راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی همچنین کمک می کند تا استفاده کننده از این خدمات بداند که در مواقع ضروری باید به چه صورت رفتار کند تا اصطلاحا یک باگ امنیتی ایجاد نشود و مکان هایی که تحت حفاظت هستند از نظر امنیت به خطر نیفتند.

بسیار پیش آمده شبکه ای نصب شد ولی هیچ گونه راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی به مشتری ارائه نشد و زمانی که مشکل پیش آمد استفاده کننده نمیدانست چه کند، اگر سیستم از کار بیفتد و مشتری نداند که باید چه اقدامی انجام دهد این قطعا مشکل بزرگی است که باید مد نظر داشت.

در بسیاری از مواقع حفاظت اگر در بعضی از جاها به خوبی برقرار نشود ممکن است موجب خسارت های سنگینی از نظر اطلاعاتی یا مالی شود، برای همین اهمیت دارد که در این امور از راهنمایی که نصاب یا شرکت امنیتی ارائه می دهد استفاده کرد.

در مقدمه تمام سعی خود را نمودیم تا با گقتن بعضی چیزها ذهن شما خواننده عزیز و گرامی را برای ادامه مقاله که راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی می باشد آماده نماییم، برای این که اطلاعاتتان افزایش بیاید شما را به خواندن ادامه این مقاله کوتاه دعوت می نماییم.

راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی

مفهوم شبکه امنیتی یعنی چه؟

به مجموعه ای از اقدامات مثل نصب دزدگیر، دوربین مدار بسته و درهای ضد سرقت که موجب می شود تا منافع شرکت های خصوصی و عمومی به خوبی تامین شود و از دستبرد به دور بمانند شبکه امنیتی گفته می شود. معمولا راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی توسط شرکت هایی که در این کار تخصص دارند تدوین می شود و در اختیار مشتریانی که از این خدمات استفاده می کنند قرار داده می شود تا بدانند در مواقع لزوم چه کنند.

 

چرا شبکه های امنیتی باید مورد محافظت قرار بگیرند؟

شبکه های امنیتی حاوی اطلاعات حساس و مهمی هستند که مربوط به امنیت افراد، سازمان ها، دولت ها و سایر ارگان ها می باشند. این اطلاعات شامل اسناد محرمانه، راهنمایی ها و فرآیندهای امنیتی، شناسایی افراد و دستگاه ها، مشخصات و هویت افراد، و دیگر اطلاعات مهم می باشند.

اگر راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی مدون شده و موجود نباشد ممکن است شبکه امنیتی در معرض حملات قرار گیرد، ممکن است سرقت اطلاعات، نفوذ، کنترل دستگاه های مهم، کاهش عملکرد و حتی تخریب سیستم به طور ناگهان رخ دهد.

بنابراین، استفاده از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی بسیار حائز اهمیت می باشد و به همین دلیل با استفاده از ابزارها، روش ها و استانداردهای امنیتی سازمانی، در مقابل دستبرد و سرقت محافظت می نماید و اجازه نمی دهد تا اتفاقات ناگواری برایشان بیفتد.

راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی:

برای این که شرکت های خصوصی و عمومی بتوانند از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی به نحو درست و مناسب استفاده نمایند نیاز است تا از مراحل آن به خوبی آگاهی داشته باشند و بر اساس آن خود را هماهنگ نمایند و سیستم خود را جوری بچینند که امکان هیچ نفوذی در آن وجود نداشته باشد.

تعیین شدت نیازهای امنیتی:

مهم ترین مرحله از مراحل راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی به نیاز سازمان ها یا ادارات بر می گردد. در ابتدا هر سازمانی باید دست به بررسی همه جانبه بزند تا بفهمد که برای حفاظت از خود به چه اقداماتی نیاز دارد.

معمولا برای گرفتن راهنمایی و استفاده از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی، سازمان ها به سراغ شرکت هایی می روند که در این امور خبره هستند و به خوبی نیازها را می شناسند و می توانند با ارائه مشورت آنها را در مسیر اصلی قرار دهند.

این شرکت ها میزان نیاز را تعیین کرده و به سازمان هایی که از آنها درخواست کمک کرده باشند ارائه می نمایند و با توجه به بودجه ای که آنها به امنیت اختصاص می دهند، خدمات خود را شامل حال آنها می نمایند تا منافعشان حفظ شود.

برای اطلاع از تمامی سرویس های مربوط به سرویس و نگهداری دوربین مدار بسته شرکت اپکس حتما روی لینک بزنید.

انتخاب تجهیزات و سیستم‌ های امنیتی از پیش طراحی شده:

بسیار اهمیت دارد که شرکت ها از سیستمی استفاده نمایند که نیازهایشان را رفع نماید، معمولا برای این که چنین اتفاقی ممکن شود از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی نیز در کنار این خدمات مناسب بهره می برند تا منافعشان به طور کامل و یقین تامین گردد. تجربه نشان داده است که تجهیزات مناسب با امنیت سازمان ها رابطه مستقیم دارد و نباید از آن غافل بود.

نصب و پیکربندی تجهیزات و سیستم‌ های امنیتی:

پس از انتخاب تجهیزات و سیستم‌های امنیتی، باید آن‌ها را در شبکه‌ خود نصب و پیکربندی کرد که این کار بر عهده شرکت های امنیتی است. در کنار ارائه این خدمات، راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی را نیز ارائه می کنند که معمولا شامل مواردی چون بروزرسانی های منظم و فایروال سخت افزاری نیز می باشد که موجب امنیت دو چندان می شود. نصب کردن تجهیزات معمولا کار تخصصی ای است که از عهده افراد حرفه ای بر می آید برای همین باید به این شرکت ها بسیار اعتماد کرد.

توصیه می کنم برای مطالعه ی مقاله ی سرویس تجهیزات دوربین در منازل روی لینک بزنید.

راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی

مدیریت دسترسی‌ ها:

باید دسترسی تا حد امکان به منابع شبکه، محدود شود و فقط به افرادی که نیاز به دسترسی دارند این اجازه داده شود. راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی به صراحت در این مورد توضیح می دهد و خطرات ورود افراد متفرقه به این قسمت ها را بازگو می کند، همچنین باید دسترسی های صادر شده، ضبط و مانیتور شود تا مشخص باشد هر کاربری که در سیستم هست دست به چه اقداماتی زده است، معمولا در مواقعی که مشکل پیش بیاید این اطلاعات برای یافتن فرد خاطی به کار می آید.

برنامه ‌ریزی و اجرای وظایف امنیتی:

باید از راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی استفاده کرد تا خطراتی که از دور یا نزدیک ممکن است پیش بیاید را به خوبی شناسایی کرد، تحت نظر بودن این خطرات موجب می شود تا اقدامات امنیتی به بهترین صورت ممکن تاثیر خود را نشان دهد.

معمولا زمانی اثر این برنامه ریزی ها مشخص می شود که جلوی حملات ویروسی و بد افزاری به بهترین صورت ممکن گرفته شود، برنامه ریزی در واقع افرادی که تحت نظر سیستم هستند را مجاب می نماید تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی

همچنین تجربه ثابت کرده است که راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی اگر به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد این توانایی را دارد تا حد بسیاری زیادی برای شبکه ایمنی به وجود بیاورد و اجازه ندهد هیچ مشکل بیرونی و درونی شبکه را با اختلال مواجه سازد و خسارت هایی را در دراز مدت و کوتاه مدت برای سیستم امنیتی رقم بزند.

برخی از موارد کلیدی جهت حفظ امنیت شبکه های امنیتی :

رمزنگاری:

استفاده از رمزنگاری قوی به جای پسوردهای ساده و کوتاه، از جمله اقدامات اصلی در حفظ امنیت شبکه های امنیتی محسوب می شود. این اقدام از دسترسی غیرمجاز به داده های حساس جلوگیری خواهد کرد.

مدیریت دسترسی:

به منظور جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به شبکه های امنیتی، باید از یک سیستم مدیریت دسترسی قوی و کارآمد استفاده شود. در این صورت، تنها افراد مجاز به دسترسی به داده ها، قادر به ورود به شبکه های امنیتی خواهند بود.

 

نگهداری نرم افزارهای آپدیت شده:

برای حفظ امنیت شبکه های امنیتی، باید به روز رسانی نرم افزارهای مورد استفاده صورت گیرد. با این کار، ثغرات امنیتی نرم افزارها برطرف شده و امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها کاهش می یابد.

استفاده از فایروال:

استفاده از فایروال در شبکه های امنیتی، به منظور جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و حملات هکرها به شبکه های سازمانی ایجاد شده است. با استفاده از فایروال، امنیت شبکه های امنیتی تضمین شده و داده های حساس محافظت خواهند شد.

بک آپ گیری:

برای حفظ امنیت شبکه های امنیتی، باید به بک آپ گیری شبکه ها، اقدام کرد. این اقدام باعث می شود در صورتی که هر گونه عیب و خطا در شبکه رخ دهد، داده ها و اطلاعات به سرعت بازیابی شوند.

آموزش کارکنان:

آموزش کارکنان پیرامون امنیت شبکه های امنیتی، از جمله اقداماتی است که لازم است برای حفظ امنیت شبکه ها انجام شود. کارکنان باید آموزش دیده و آگاهی لازم را درباره روش های حفظ امنیت شبکه ها داشته باشند تا به خوبی بتوانند از آنها استفاده کنند.

بررسی منظم:

بررسی منظم شبکه های امنیتی، از جمله اقدامات مهمی است که لازم است برای حفظ امنیت شبکه های انجام شود. با انجام بررسی منظم، مشکلات و ثغرات امنیتی در شبکه های امنیتی شناسایی و رفع خواهند شد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید راهنمای حفاظت از شبکه های امنیتی بسیار اهمیت دارد و معمولا شرکت ها و سازمان ها با توسل به آن، راه های نفوذی که وجود دارد را به نحو بسیار دقیق می بندند تا اطلاعات و منابع آن به دست دزدان نیفتد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت اپکس ایران با سال ها تجربه در زمینه سیستم های امنیتی این آمادگی را دارد تا خدماتش را به شما مشتریان عزیز و گرامی ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان به خوبی راهنمایی تان نمایند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرکت اپکس ایران

دوربین مداربسته
اینترنت وایرلس اختصاصی
اینترنت تی دی ال تی ای
سرویس و نگهداری دوربین مداربسته
پشتیبانی شبکه
سیستم های حفاظتی

همکاری با ما

ما در اپکس ایران، در جستجوی همیشگی بهترین‌ها هستیم. بهترین‌ها کسانی هستند که به استعدادها و شایستگی‌های خود واقفند و پیوسته سه ضلع دانش، مهارت و شایستگی‌های خود را توسعه میدهند.
ما بر این باوریم که هر فرد مستعد و شایسته‌ای در بازار کار میهن عزیزمان، جزئی از مجموعه ماست که ما مشترکاً در جستجوی هم هستیم و با حضور و همکاری ایشان بالنده تر و موفقتر از قبل خواهیم بود.جهت معرفی خود به بخش ارتباط با ما مراجعه نمایید.

تماس با ما

تلفن : 56220026-021

دفتر شهرک صنعتی شمس آباد : جنب ورودی شهرک صنعتی شمس آباد، لاین کندرو، مجتمع امام رضا (ع)

شرکت اپکس ایران

دوربین مداربسته
اینترنت وایرلس اختصاصی
اینترنت تی دی ال تی ای
سرویس و نگهداری دوربین مداربسته
پشتیبانی شبکه
سیستم های حفاظتی

تماس با ما

تلفن : 56220026-021

دفتر شهرک صنعتی شمس آباد : جنب ورودی شهرک صنعتی شمس آباد، لاین کندرو، مجتمع امام رضا (ع)

همکاری با ما

ما در اپکس ایران، در جستجوی همیشگی بهترین‌ها هستیم. بهترین‌ها کسانی هستند که به استعدادها و شایستگی‌های خود واقفند و پیوسته سه ضلع دانش، مهارت و شایستگی‌های خود را توسعه میدهند.
ما بر این باوریم که هر فرد مستعد و شایسته‌ای در بازار کار میهن عزیزمان، جزئی از مجموعه ماست که ما مشترکاً در جستجوی هم هستیم و با حضور و همکاری ایشان بالنده تر و موفقتر از قبل خواهیم بود.جهت معرفی خود به بخش ارتباط با ما مراجعه نمایید.